AEA Elections – 2016-2017 Ballot Positions

Click here to view the 2016-17 Meet the Candidates guide.

AEA PRESIDENT

  1. Capt. Tom Daniel
  2. Michael Wesley, Jr.
  3. Sherry Tucker
  4. Bobby J. Pierson
  5. Sylvester James

AEA VICE PRESIDENT

  1. David Holt
  2. Amelia McCord Couch
  3. Bernard Sanderson

NEA ALTERNATE DIRECTOR

  1. Susan Williams Brown
  2. Nashasta Craig-Pollard

AEA BOARD DISTRICT 1 DIRECTOR

  1. Ashlee Kimpel
  2. Kimberly Windham

AEA BOARD DISTRICT 1 DIRECTOR (UNEXPIRED)

  1. Kimberly Windham
  2. Pamela McDade

AEA BOARD DISTRICT 2 DIRECTOR

  1. Stacey Yeend
  2. Kristy Hatch

AEA BOARD DISTRICT 2 DIRECTOR (UNEXPIRED)

  1. Pamela D. West
  2. Keri Crosby Patrick
  3. Dexter B. Peeples
  4. Elaine Carter
  5. Renard Jenkins

AEA BOARD DISTRICT 3 DIRECTOR

  1. Kelvin Jones
  2. Vivian Mitchell Martin

AEA BOARD DISTRICT 4 DIRECTOR

  1. Laura Hill
  2. TaTanisha Sayles
  3. Alicia Crumpler

AEA BOARD DISTRICT 5 DIRECTOR

  1. Greg Martin
  2. Anne Monroe

AEA BOARD DISTRICT 6 DIRECTOR

  1. Monquelle Shamburger
  2. Michael Wesley, Jr.
  3. Cassandra F. Childress
  4. David McKinney
  5. Devon Frazier Holston

ESP BOARD PRESIDENT

  1. Bernard Sanderson
  2. Carol Hiett

AEA DISTRICT 1 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Betty Hannah
  2. Donna Michelle Robinson
  3. Donna F. Marsh
  4. Constance Beasley
  5. Mary Catherine Bush
  6. Capt. Tom Daniel
  7. Regina Rencher
  8. Tracy Davis
  9. Harry Richardson
  10. Kimberly Windham
  11. Linda Taylor Ruffin
  12. Tara Hunter
  13. Juanita B. Veale
  14. Bonita English
  15. Ashlee Kimpel
  16. Amir English

AEA DISTRICT 2 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Willie George Shelby
  2. Keri Crosby Patrick
  3. Elaine Carter
  4. JoAnn Wilson
  5. Ruby Jiles
  6. Cindy Buie
  7. Mattie Beacher Jones
  8. Kristy Hatch
  9. Dexter B. Peeples
  10. Anntonia B. Owens
  11. Pamela D. West
  12. Jerome Bellamy

AEA DISTRICT 3 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Pam Meadows Gregory
  2. Vivian Mitchell Martin
  3. Kelvin Jones
  4. Kimberlie N. Walker
  5. Becky Horn
  6. Kenyatta Gordon Simmons
  7. Sylvester James
  8. Beverly C. Johnson
  9. Adraine Holly
  10. Amelia Couch
  11. Vivian L. Crosby

AEA DISTRICT 4 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Alicia Crumpler
  2. Teresa W. Smith, Ed.S.
  3. Erin Edge
  4. Jacqueline Parsons
  5. Susan Williams Brown
  6. David Holt

AEA DISTRICT 5 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Dr. David G. Belton
  2. Dr. Barbara Cady
  3. Amy LaCount
  4. Bonnie Garrett
  5. Kevin Holt
  6. Yolanda Bledsoe
  7. Greg Martin

AEA DISTRICT 6 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Larry Gibson
  2. Allegra L. Pointer
  3. David McKinney
  4. Rita Henderson
  5. Kim Mitchell
  6. Devon Frazier Holston

AEA DISTRICT 7 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Barbara Dunham
  2. Jodi Clayton Wilson
  3. Shalonda Reed
  4. Vikii Mims
  5. Sheila Hocutt Remington
  6. Egla Garcia Richey
  7. Eleanor Robinson James
  8. Suzanne Clemons
  9. Myra Allen Jones
  10. Lydia White
  11. Catherine Johnson
  12. Michelle Cain (Harris) Caiola

AEA DISTRICT 1 ESP NEA DELEGATE

  1. Linda F. Mabien
  2. Nashasta Craig-Pollard
  3. Ronald Branch
  4. Jackie July Mixon

AEA DISTRICT 2 ESP NEA DELEGATE

  1. Jenell Neal
  2. Renard Jenkins
  3. Andrea Howard
  4. Carol Walker
  5. Larry Humphries
  6. Janet Humphries

AEA DISTRICT 3 ESP NEA DELEGATE

  1. Dollie West
  2. Ezell Potter
  3. Doris J. Zeigler
  4. Janardus Simmons
  5. Agnes Terrell

AEA DISTRICT 6 ESP NEA DELEGATE

  1. Lynn A. Gardner
  2. Sylvia Middleton
  3. Cassandra F. Childress
  4. Sherry Tucker

AEA DISTRICT 7 ESP NEA DELEGATE

  1. Charles Otis
  2. Kenneth Dukes
  3. Luke Jackson, Jr.
Date: 11/10/16
Category: AEA Elections, Announcements, Home

Comments are closed.