AEA Elections – 2015-2016 Ballot Position & Meet the Candidates Guide

Click here to view the 2015-16 Meet the Candidates guide.

 

NEA DIRECTOR POSITION 4

  1. Saadia Hunter
  2. Nashasta (Shasta) Craig-Pollard
  3. Tiffeny Howard

AEA BOARD DISTRICT 1 DIRECTOR

  1. Tiffeny Howard
  2. Stephanie Craig Taylor
  3. Saadia Hunter

AEA BOARD DISTRICT 2 DIRECTOR

  1. Anntonia Boleware-Owens
  2. Pamela D. West
  3. Elaine Carter
  4. Dr. Victoria Kemp Reese

AEA BOARD DISTRICT 3 DIRECTOR

  1. Amelia Couch
  2. Pam Meadows Gregory

AEA BOARD DISTRICT 4 DIRECTOR

  1. Susan Williams Brown
  2. Devin Bouldin

AEA BOARD DISTRICT 6 DIRECTOR

  1. Nancy Dowdy
  2. Jocelyn Schilling Logan

AEA BOARD DISTRICT 7 DIRECTOR

  1. Dexter Peeples
  2. Bobby J. Pierson

ADMINISTRATOR BOARD PRESIDENT

  1. Dr. Cathy C. McNeal
  2. Butch Sargent, J.D.
  3. Bridgette D. Massey-Johnson

ESP BOARD MEMBER AT LARGE

  1. Stephanie Craig Taylor
  2. Jacqueline July Mixon (Jackie)
  3. Libya Hunter

POSTSECONDARY BOARD PRESIDENT

  1. Sylvester James
  2. Susan Williams Brown

POSTSECONDARY BOARD VICE PRESIDENT

  1. Michael Kinney
  2. Dr. Barbara Cady
  3. Kelvin Jones

CATEGORY 2 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Bridgette D. Massey-Johnson
  2. Dr. Cathy McNeal
  3. Garry Gibson
  4. Carolyn Russell-Walker

AEA DISTRICT 1 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Tiffeny Howard
  2. Donna Michelle Robinson
  3. Sonya Johnson
  4. Tara Hunter
  5. Regina Rencher
  6. Betty Hannah
  7. Harry Richardson
  8. Mary C. Hickman-Bush
  9. Saadia Hunter
  10. Bonita Ross English
  11. Amir English

AEA DISTRICT 2 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Pamela D. West
  2. Elaine Carter
  3. Dr. Victoria Kemp Reese
  4. Anntonia Boleware-Owens
  5. Jerome Bellamy
  6. Mattie Beacher Jones
  7. JoAnn Wilson
  8. Debbie Smith
  9. Cindy Buie

AEA DISTRICT 3 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Vivian L. Crosby
  2. Genevieve Hicks
  3. Beverly C. Johnson
  4. Sylvester James
  5. Kelvin C. Jones
  6. Amelia Couch
  7. Joyce A. Harris-Stokes
  8. Pam Meadows Gregory
  9. Vivian Mitchell Martin

AEA DISTRICT 5 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Jo Ann Taylor
  2. Ava Jordan
  3. Betty Carter
  4. Yolanda Bledsoe
  5. Gwen Mitchell
  6. Dr. Barbara Cady
  7. Jeaneen Madden-Foote
  8. Amy LaCount
  9. Bonnie Garrett
  10. Dr. Delores Price

AEA DISTRICT 6 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Monquelle Shamburger
  2. Rita Henderson
  3. Patricia Jackson
  4. Allegra Pointer

AEA DISTRICT 7 ACTIVE NEA DELEGATE

  1. Rosemary Cunningham
  2. Eleanor Robinson James
  3. Dexter Peeples
  4. Cheryl D. Wallace
  5. Egla Garcia Richey
  6. Catherine Johnson

AEA DISTRICT 1 ESP NEA DELEGATE

  1. Diane Presswood
  2. Ronald Branch
  3. Jacquelin Mixon
  4. Libya Hunter

AEA DISTRICT 3 ESP NEA DELEGATE

  1. Agnes Terrell
  2. Doris J. Zeigler
  3. Johnny Cunningham

AEA DISTRICT 6 ESP NEA DELEGATE

  1. Lynn A. Gardner
  2. Darryl M. Traylor
Date: 11/09/15
Category: AEA Elections, Home

Comments are closed.